Home › Długie i piękne włosy

Długie i piękne włosy

Chociażby u cieszącego się zdrowiem człowieka wypadanie włosów, w ustalonych liczebnościach, jest zjawiskiem normalnym. Nadmierne gubienie włosów może mieć podłoże chorobowe, choć nie bez znaczenia jest ich prawidłowa pielęgnacja, odpowiednie odżywianie i dostarczanie organizmowi niezbędnych substancji bezpośrednio wpływających na włosy, skórę i paznokcie.

Zwykle powodem wypadania włosów bywa stres, apatia, ale również choroby tarczycy na przykład. Łysienie może być efektem niepożądanym przyjmowania leków, mających pomóc w innych schorzeniach. W ulotce informacyjnej każdego leku powinny być zawarte informacje odnoszące się do działań niepożądanych. Skoro wypadanie włosów jest uzależnione od leczenia, po zakończeniu dolegliwości powinny zanikać. Jeśli wypadanie włosów sprowokowane jest niedoborem budulców, minerałów albo witamin stosowne ich dostarczanie powinno zlikwidować kłopot. Przewaznie anemia może mieć wpływ na stan włosów, zatem profilaktycznie warto zbadać poziom żelaza we krwi.

Faceci częściej niż kobiety skarżą się na łysienie androgenowe. Schorzenie ma podłoże hormonalne. Specyficzna utrata włosów na tzw. zakolach czy na czubku głowy (u kobiet) to objaw tej choroby. Z pewnością i inne stany chorobowe mogą mieć wpływ na zbytnie łysienie. Może to być np. toczeń rumieniowaty, choroby zakaźne czy nawet podwyższona temperatura trwająca parę dni. Przeważnie sami powodujemy wzrost utraty włosów na skutek złej ich pielęgnacji. Nader częste suszenie, prostowanie czy koloryzacja znacznie je osłabia. Wtedy ograniczenie tych czynności i dobre zregenerowanie włosów poprawi ich wygląd i stan. Złe pielęgnowanie włosów może z biegiem czasu doprowadzić do chorób skóry głowy (grzybicy, łuszczycy, łupieżu). To następnie powodować może znaczne ubywanie włosów.

Zdrowy człowiek gubi dziennie nawet kilkaset włosów. W sezonie jesiennym i wiosennym nawet kilka razy więcej. W tym czasie wzmożone dbanie o stan skóry głowy i włosów pozwala zminimalizować powyższy proces. Wskazana jest nie tylko higiena, ale także suplementacja całego organizmu.